W styczniu 2011 miała miejsce inauguracja (kick-off meeting) projektu MIN-NOVATION Mining and Mineral Processing Waste Management Innovation Network współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007–2013 (Baltic Sea Region Programme 2007–2013). W grudniu tego roku przyszedł czas na podsumowanie trzyletniej współpracy pomiędzy przedstawicielami instytucji zajmujących się problematyką gospodarki odpadami wydobywczymi z Estonii, Finlandii, Niemiec, Norwegii, Polski i Szwecji.
Podobnie jak inauguracja projektu, tak i jego zakończenie miało miejsce w Krakowie, na Akademii Górniczo-Hutniczej i zorganizowane zostało przez Wydział Górnictwa i Geoinżynierii – Lidera Projektu MIN-NOVATION. Data podsumowującego spotkania nie była przypadkowa, bowiem w dniach 4–7 grudnia na AGH miały miejsce uroczystości barbórkowe. Zatem partnerzy projektu jak i uczestnicy konferencji mogli uczestniczyć w tradycyjnych i unikatowych obchodach Dnia Górnika.
Pierwsza część spotkania (5. grudnia) miała miejsce w Regulicach – Centralnym Laboratorium Techniki Strzelniczej i Materiałów Wybuchowych WGiG AGH. Po krótkim wprowadzeniu dr hab. inż. Krzysztof Galos, prof. IGSMiE PAN zademonstrował partnerom projektu pilotażową instalację zbudowaną w ramach projektu MIN-NOVATION. Instalacja jest przeznaczona do produkcji kruszywa łamanego z wybranych rodzajów odpadów z przeróbki węgla kamiennego. Kruszywa te mogą znaleźć zastosowanie np. do budowy niektórych warstw nasypów drogowych. Podczas demonstracji przerabiane były odpady ze wzbogacania grawitacyjnego węgla kamiennego w osadzarkach płuczkowych z KWK Wujek. Więcej na temat instalacji oraz wyników analiz jakościowych odpadów oraz uzyskanego kruszywa znaleźć można w monografii „Mining Waste Management in the Baltic Sea Region. Min-Novation Project” (red. Cała M., 2013) oraz artykułach przygotowanych do druku w czasopiśmie AGH Mining and Geoengineering.
Tego samego dnia miało miejsce posiedzenie Komitetu Sterującego Projektu Min-Novation (PSC), prowadzone przez dr hab. inż. Marka Całę, prof. nadzw. – przewodniczącego PSC, podczas którego dyskutowane były wewnętrzne sprawy projektu.
W dniu 6. grudnia miała miejsce konferencja pt. WASTE NOT, WANT NOT – THE POTENTIAL OF MINING WASTE IN THE BALTIC SEA REGION (NIE MARNUJ, A NIE BĘDZIESZ POTRZEBOWAŁ – POTENCJAŁ ODPADÓW WYDOBYWCZYCH W REGIONIE MORZA BAŁTYCKIEGO). W konferencji uczestniczyli przedstawiciele europejskich instytucji, członkowie Regionalnej Sieci Projektu Min-Novation będący przedstawicielami instytucji działającymi w sferze wytwarzania i odzysku odpadów oraz rekultywacji terenów), pracownicy AGH oraz partnerzy projektu Min-Novation. Konferencja miała charakter podsumowujący trzyletnią współpracę w ramach projektu, a także oceniający uzyskane efekty jak również nakreślający płaszczyzny współpracy na przyszłość.
Otwarcia konferencji i powitania gości, a także odczytania listów intencyjnych nadesłanych przez przedstawicieli samorządów regionalnych reprezentowanych w projekcie dokonał dr hab. inż. Marek Cała, prof. nadzw., poczym dr hab. inż. Mirosław Karbowniczek, prof. nadzw. Prorektor ds. Ogólnych wygłosił słowo wprowadzające.
Najistotniejsze efekty projektu takie jak: Katalog instytucji działających w sferze gospodarki odpadami (Baltic Business Database); Kompendium wiedzy zawierające ok. 70 studiów przypadku z zakresu prewencji, odzysku i rekultywacji; międzynarodowe i regionalne warsztaty, a także monografię opisującą wszystkie aspekty gospodarki odpadami wydobywczymi w całym ich cyklu życia zaprezentował Marek Cała. Prezentacja ta zakończona została wnioskami jakie się nasunęły w wyniku trzyletniej realizacji projektu pokazującymi ogromne znaczenie podjętej tematyki, a zarazem przeszkody prawne i techniczne jakie utrudniają skuteczną gospodarkę odpadami wydobywczymi.
Prezentacja czterech pilotażowych instalacji zbudowanych w ramach projektu Min-Novation przedstawiona została przez Krzysztofa Galosa – koordynatora WP5, natomiast informacje o cyklu seminariów o skali krajowej dotyczących gospodarki odpadami wydobywczymi w Finlandii przez Hannę Repo z Kainuun Etu Ltd.
Oceny uzyskanych w projekcie efektów oraz ich wpływu na politykę surowcową Unii Europejskiej dokonał Johanes Drielsma z Euromines. W swojej prezentacji podkreślił, że efekty projektu mają istotny wkład w wiedzę o surowcach mineralnych. Opinię tę podzielił Slavko Solar reprezentujący Komisję Europejską – Dyrektoriat Generalny Przedsiębiorczość i Przemysł (European Commission – Directorate-General Enterprise and Industry). Na tle ogólnych informacji na temat Europejskiego Partnerstwa Innowacji w dziedzinie Surowców (European Innovation Partnership on Raw Material – EIPRM) przedstawił priorytety i obszary działania EIPRM nawiązujące do problematyki podjętej w projekcie Min-Novation.
Konferencja zorganizowana na zakończenie projektu Min-Novation była okazją do dyskusji nad nowymi obszarami współpracy, których potrzeba zrodziła się podczas realizacji projektu. Problemy wymagające rozwiązania w ramach międzynarodowych konsorcjów zaproponowane zostały przez uczestników konferencji, głównie partnerów projektu (Marka Całę, Ingo Valgma, Stefana Sädbom, Stefana Kreisler oraz Annę Avdiushchenko i skoncentrowane były wokół takich tematów jak: stateczność skarp i zboczy; inwentaryzacja, waloryzacja i klasyfikacja składowisk odpadów; techniczne aspekty zapobiegania powstawaniu oraz odzysku odpadów; wykorzystanie terenów pogórniczych, w tym ochrona dziedzictwa górniczego. Obaj przedstawiciele instytucji europejskich Slavko Solar i Johannes Drielsma poparli propozycje nowych projektów i zachęcili do kontynuacji podjętej w ramach Min-Novation współpracy w celu realizacji zdefiniowanych zadań, zwłaszcza że wpisują się w cele zawarte w inicjatywach podejmowanych na poziomie Unii Europejskiej.
Zakładamy, że podobnie jak projekt Min-Novation zrodził się ze współpracy w ramach projektu pn. Europejska Sieć Regionów Górniczych (2005–2007), którego Wydział Górnictwa i Geoinżynierii był partnerem, tak realizacja projektu Min-Novation zaowocować może złożeniem wniosków na dofinansowanie nowych projektów.
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |